Warszawa: porównanie licówek kompozytowych i ceramicznych – co wybrać?

Licówki poprawiają estetykę zębów i chronią przed uszkodzeniami. Pytanie tylko: które lepiej wybrać – kompozytowe czy porcelanowe? Przedstawiamy, czym różnią się oba rozwiązania i jak podjąć decyzję, by uzyskany efekt był zadowalający.

Czym różnią się licówki kompozytowe i porcelanowe?

Licówki kompozytowe i porcelanowe to rozwiązania stomatologiczne stosowane w celu poprawy estetyki uśmiechu. Pierwsza opcja dotyczy cienkich warstw materiału żywicznego – tego samego, którego używa się do wykonywania wypełnień stomatologicznych. Natomiast licówki porcelanowe są wykonywane z cienkich kawałków porcelany, a następnie mocowane do zębów. Za pomocą obu nakładek można pozbyć się m.in.: 

  • przebarwień, 
  • ubytków, 
  • przerw między zębami, 
  • niewłaściwego ustawienia zębów.

Czy jednak licówki mogą być stosowane na krzywe zęby? Można skorygować nimi kształt zębów, ale tylko wtedy, gdy są one skrzywione nieznacznie. Poza tym rozwiązanie to stosuje się głównie w przypadku przednich zębów. W niektórych przypadkach założenie licówek na krzywe zęby nie wchodzi w grę, ponieważ oddziałują na sąsiednie zęby z dużą siłą. 

Dla kogo stomatolodzy rekomendują licówki kompozytowe?

Licówki kompozytowe nakłada się bezpośrednio na zęby, warstwowo, aż do momentu osiągnięcia zamierzonego efektu. Kompozyt ma twardość zbliżoną do szkliwa, co zapobiega nadmiernemu ścieraniu się zębów przeciwstawnych. Do zalet tego rozwiązania zalicza się również możliwość łatwej korekty i polerowania licówek, co znacząco ułatwia ich naprawę w przypadku uszkodzeń.

 

Licówki kompozytowe to również oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ nie wymagają zaangażowania laboratorium protetycznego – mogą być wykonane już podczas jednej wizyty u stomatologa, dzięki czemu są też tańsze. Niestety są mniej trwałe niż licówki porcelanowe i istnieje większe ryzyko ich pęknięcia, a z czasem mogą również ulegać przebarwieniom i wymagać wymiany. Ich trwałość wynosi od dwóch do pięciu lat.

CZYTAJ DALEJ  Maseczka z miodem na twarz - jak ją zrobić? Właściwości i efekty

Czym charakteryzują się licówki porcelanowe?

Licówki wykonane z porcelanowego tworzywa wyróżniają się lepszymi walorami estetycznymi niż te wykonane z kompozytu. Idealnie naśladują naturalne szkliwo, odzwierciedlając prawdziwy wygląd zębów. 

 

Ponadto porcelana jest materiałem bardziej wytrzymałym, dzięki czemu takie licówki są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne i trwałe – można je nosić nawet kilka lat. Jest to również materiał biozgodny, co oznacza, że nie jest podatny na odkładanie się osadu i kamienia, przez co długo zachowuje estetyczny wygląd.

Niestety porcelanowe licówki są droższe niż kompozytowe, a ich wykonanie zajmuje więcej czasu, ponieważ są robione na zamówienie. Na początku konieczne jest pobranie wycisków zębów lub wykonanie skanu wewnątrzustnego, a następnie przygotowanie licówek w laboratorium. Chociaż proces jest dłuższy, to pozwala na idealne dopasowanie licówek do indywidualnego kształtu i rozmiaru zębów. Profesjonalnym wykonywaniem porcelanowych i kompozytowych licówek w Warszawie zajmuje się klinika: https://dentalfraternity.pl/licowki/.

Licówki – nie dla każdego

Nie da się ukryć, że licówki to atrakcyjne rozwiązanie dla wielu osób. Istnieje jednak grupa pacjentów, którzy nie mogą skorzystać z tej opcji korygowania uśmiechu. Wśród przeciwwskazań do wykonania licówek są:

  • cienka warstwa szkliwa,
  • zęby leczone endodontycznie (inaczej kanałowo),
  • choroby dziąseł i przyzębia,
  • bruksizm,
  • parafunkcje zgryzowe i zwarciowe.

Ostateczną decyzję o założeniu licówek zawsze podejmuje wykwalifikowany lekarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *