Strefa Atex – jakie urządzenia mogą być tutaj wykorzystywane

Strefa Atex – jakie urządzenia mogą być tutaj wykorzystywane

By Admin 0 Comment 5 marca 2019

Strefa zagrożona wybuchem – jakie urządzenia mogą być tutaj wykorzystywane

W strefach zagrożonych wybuchem trzeba w specjalny sposób przywiązywać wagę do zasad bezpieczeństwa. Dlatego też wszelkie urządzenia, jakie w takiej strefie się pojawiają powinny zostać sprawdzone pod kątem spełnienia określonych wymagań. Aby w prosty sposób można było te urządzenia kontrolować, stworzono systemy certyfikacji tych urządzeń – aby mogły zostać dopuszczone do użytku muszą przejść procedurę certyfikacji.

IECEx oraz ATEX strefy zagrożone wybuchem

Z jednej strony jest to ATEX, który jest pewnym aktem prawnym, który określa zasadnicze wymagania, jakie dany produkt musi spełnić, aby mógł być wykorzystywany w strefach zagrożonych wybuchem. Akt ten został wystosowany przez Unię Europejską. Aby przejść procedurę certyfikacji ATEX trzeba poddać produkt ocenie specjalnej jednostce certyfikującej. Początkowo ATEX był uznawany głównie na terenie Unii Europejskiej, obecnie jest już akceptowany globalnie.

IECEx również zajmuje się certyfikacją urządzeń, które mają pracować w strefie zagrożonej wybuchem. Ta certyfikacja jest jednak opcjonalna i dobrowolna, producent może się więc na nią zdecydować dodatkowo. To międzynarodowy program Komisji Elektrotechnicznej. Warto jednak mieć na względzie, że ten certyfikat nie zastąpi dopuszczenia do wprowadzenia na rynek poprzez certyfikację ATEX. Wszystko co potrzebne znaleść można na https://radiolex.pl/kategoria-produktow/strefa-atex/

Urządzenia do stref zagrożonych wybuchem, co warto o nich wiedzieć?

Z pewnością to, że mogą być różne, a sporo zależy od specyfiki danego miejsca pracy oraz rodzaju zagrożenia, jakie w tym miejscu występuje. Bardzo popularne są specjalne szafy sterownicze wzmocnione, ale też odpowiednia aparatura lub też złączki. Każde z urządzeń, które przejdzie proces certyfikacji powinno posiadać odpowiednie oznaczenie, które zaczyna się od liter „CE” i dodatkowo posiada też oznakowanie „Ex”. Następnie określane są też inne parametry związane z takim urządzeniem, a więc na przykład to, do jakiej grupy urządzeń należy (może być np. dedykowane do miejsc zagrożonych wybuchem gazu albo też do kopalni, gdzie istnieje zagrożenie wybuchu metanu). Specjalnej klasyfikacji podlegają także strefy zagrożenia wybuchem, a więc czy jest to zagrożenie ze strony gazów, cieczy i innych oparów czy też palnych pyłów. Określa się też jaki rodzaj ochrony przeciwwybuchowej urządzenie posiada, albo też np. jaką posiada klasę temperaturową (zbyt mocno nagrzewające się urządzenia mogą być niebezpieczne w miejscach, gdzie mamy do czynienia z palnymi pyłami unoszącymi się w powietrzu). Dzięki tym oznaczeniom można dokładnie określić, w jakich warunkach może pracować dane urządzenie i gdzie się sprawdzi.

Add Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!